O autorze
Od zawsze w muzyce interesowało mnie najbardziej to, co jeszcze nieznane. Zawsze musiałem być na bieżąco, śledzić aktualności, sprawdzać najnowsze płyty i rzucać się od razu w wir nowych trendów niezależnych dźwięków. Zainteresowanie przerodziło się w portal Niezal Codzienny, który dzisiaj nieco zwolnił tempo i jest blogiem, ale wciąż dedykowany jest temu co nowe. Na łamach Na Temat pojawią się najciekawsze zjawiska, które warto przedstawić szerszej publice,

W nocy z niedzieli na poniedziałek posłuchamy nowej płyty najważniejszej grupy lat zerowych.

Animal Collective
Animal Collective mat. pras.
Przyszły tydzień rozpocznie transmisja jedenastu nowych piosenek, jakie umieścili na pierwszym longplayu od ponad trzech lat Animal Collective. W latach 2000-2009 płodna kapela wydawała jedne z najlepszych krążków nowej psychodelii. Czy po ośmiu albumach jest jeszcze w stanie czymś zaskoczyć? Centipede Hz oficjalnie do sprzedaży trafi 3 września, ale za pośrednictwem strony zespołu będzie dostępny do przesłuchania już od poniedziałku, od godziny czwartej rano.

Animal Collective musieli zmierzyć się z olbrzymimi oczekiwaniami publiki. Ich poprzedni krążek, Merriweather Post Pavilion, uważany jest za jeden z najlepszych wydanych w latach zerowych. Wyniósł on grupę do rangi bogów środowiska niezależnego i zdołał odcisnąć swoje piętno również poza hermetycznym światkiem. Avey Tare, Panda Bear i Geologist odnaleźli na nim sposób, by przedstawić swoje hiperaktywne i pełne emocji, traktujące wówczas przede wszystkim o sprawach rodzinnych, piosenki w bardzo przystępnym świetle. Postawili na elektronikę, beachboysowskie harmonie i za pomocą repetytywnych pętli oraz atrakcyjnego, pełnego detali brzmienia nowoczesnej psychodelii, dotarła do trzynastego miejsca na liście Billboardu oraz czołówek list końcoworocznych zagranicznych oraz rodzimych portali i magazynów.

Nie był to przypadkowy sukces. Każde kolejne wydawnictwo Animal Collective zaskakiwało swoją kreatywnością i prezentowało się coraz lepiej. Animale błyszczeli zarówno jako grupa grająca minimalistyczny noise pop, odrealniony folk związany z nurtem New Weird America czy też frenetyczną mieszankę wielu stylistyk eksperymentalnego rocka o psychodelicznym odcieniu. Dekadę działalności zakończyli jako formacja niemal w stu procentach syntetyczna.

Następująca po premierze ostatniego krążka trasa koncertowa była pierwszą, podczas której Animal Collective pełnili rolę gwiazdy dużego formatu. Zamiast zgodnie z tradycją rozwijać na żywo kolejne pomysły, przez rok zmuszeni byli do odgrywania piosenek z hitowego albumu.


Dopiero zeszłej wiosny, po dłuższej przerwie i już w pełnym składzie (wrócił Deakin, który opuścił nagrywanie Merriweather oraz koncerty towarzyszące płycie), kwartet zaczął prezentować nowe piosenki. Zauważalna była zmiana brzmienia, jak i samego charakteru występów - pojawiła się stacjonarna perkusja, za którą zasiadł Panda Bear, wyraźną rolę przyjęła prawie nieobecna ostatnio, a dzierżący mikrofon Avey Tare zdecydowanie się rozkrzyczał. Elektronika zeszła trochę na drugi plan, a to, co dobiegało ze sceny, można było porównać raczej do wcześniejszych wydawnictw, takich jak Feels czy Strawberry Jam.

Pierwszym singlem promującym wydawnictwo jest kawałek “Today’s Supernatural”, chwytliwy i bardzo rytmiczny utwór prezentujący wszystkie charakterystyczne dla Animal Collective elementy - melodyjną repetycję, plemienną perkusję, kalejdoskopiczną dynamikę i dzikie zakrzyki. Dzisiaj ukazało się wideo wyreżyserowane przez Danny'ego Pereza.To pierwszy raz, kiedy singiel zapowiadający płytę AnCo nie zaskakuje niczym nowym. Czy całe wydawnictwo okaże się być jedynie mieszanką dotychczasowych dokonań przekonamy się za dwa dni. Premiera Centipede Hz w internecie już w niedzielny wieczór po drugiej stronie oceanu, czyli według naszego czasu 20 sierpnia o godzinie czwartej rano. Transmisja za pośrednictwem strony zespołu.

Kim są Animal Collective?

Kolektyw. Jest ich czterech - Panda, Avey, Deakin, Geologist. Nagrywają w różnych konfiguracjach. Wielka kariera środowiska niezależnego - z zespołu tworzącego hałaśliwe, chaotyczne piosenki o odrealnionym charakterze wyrośli na jeden z najbardziej kreatywnych i dojrzałych składów. Dyskografia "klasyczna" - nie ma konsensusu, co do najlepszego albumu, choć najpopularniejszym jest bez wątpienia najprzystępniejszy Merriweather Post Pavilion. Obok wydawnictw płytowych mają na koncie również surrealistyczny film stworzony wspólnie z Dannym Perezem oraz ścieżkę dźwiękową do instalacji w Guggenheimie.

Animal Collective w 2000 roku:


Animal Collective w 2001 roku:


Animal Collective w 2003 roku:


Animal Collective w 2004 roku:


Animal Collective w 2005 roku:


Animal Collective w 2007 roku:


Animal Collective w 2008 roku:


Animal Collective w 2009 roku:
Trwa ładowanie komentarzy...