Premiery muzyczne 2013. Na kogo czekać?

Dwadzieścia wydawnictw, na które liczę w tym roku.

Actress - Ghettoville
Po poważnym i abstrakcyjnym R.I.P, Actress planuje wydać krążek nieco bardziej kierowany na parkiet. Materiał miał się ukazać już dawno temu, ale plany wydawnicze producenta wzięły w łeb i zupełnie nie wiadomo, kiedy kontynuacja jego Hazyville sprzed prawie pięciu lat ma trafić do sieci.Premiera: nie wiadomo, może na wiosnęAlunageorge - Body Music
Debiutancki krążek duetu, który po udanej EP-ce dla Tri Angle podpisał kontrakt z majorsem. W BBC już ich docenili, umieszczając na drugim miejscu w zabawie BBC Sound of 2013, ale nie był to chyba trudny wybór - nowe, elektroniczne r&b powinno eksplodować w tym roku.

Premiera: czerwiecAutechre - Exai
Jedenasty album w dorobku Autechre rewolucji zapewne nie przyniesie, ale będzie zapewne kolejną gratką dla fanów niesamowicie złożonej i abstrakcyjnej elektroniki. Po zrelaksowanym i niemalże organicznym krążku sprzed dwóch lat, zapowiada się bardziej taneczny materiał.

Premiera: 4 marcaDadub - You Are Eternity
Włoski duet specjalizujący się w ciężkim techno na swoim długogrającym debiucie sięga raczej po mniej taneczne patenty, stawiając na rozmaite odnogi elektroniki w ciemnych barwach z wyraźnymi momentami ambientowymi i idm.

Premiera: 18 lutegoDanny Brown - Old
Charyzmatyczny raper, który brzmi jakby urwał się z kreskówki dla dorosłych, nagrywając nowy krążek sięgnął po produkcje takich artystów jak Dark E Freaker, Rustie czy Purity Ring. Nawet jeśli sam się nie popisze, pewnym jest, że w kwestii instrumentalnej będzie to jeden z ciekawszych albumów hiphopowych.

Premiera: wiosnaFactory Floor
Długo oczekiwany album tria, które specjalizuje się w minimalistycznej, ale niezwykle agresywnej i intensywnej elektronice, która z jednej strony nawiązuje do chłodnych lat 80-tych, minimal wave'u i post-punka a z drugiej zdradza potężny potencjał taneczny. DFA, które wydaje krążek, może mieć swój pierwszy hit od prawie dekady.

Premiera: majGrimes
Czwarty album Grimes ma być dziwniejszy od poprzednika, jej najbardziej popowego krążka w karierze. Artystka, która przebojem wdarła się do czołówki popularnych artystów indie światka, jest w tak wygodnej pozycji, że może nagrać wszystko.

Premiera: nie wiadomoIza Lach
Polska wokalistka i kompozytorka została podopieczną Snoop Dogga, pod którego kuratelą nagrać ma kilka albumów. Jednak nawet bez wpływu gwiazdora, Iza wydaje się być najbardziej ogarniętą postacią w polskim popie i na kolejne wydawnictwa można czekać w ciemno.

Premiera: nie wiadomoKirk - Zła krew
Drugi album tria, które specjalizuje się w mrocznej, gęstej elektronice bogatej w sample. Sekretem grupy jest posępna trąbka, która przecina muzyczną melasę, w tym roku wygrywając m.in. cover "Children of God" Swansów.

Premiera: przełom stycznia i lutegoThe Knife - Shaking the Habitual
Szwedzi długo kazali czekać na swój drugi pełnoprawny krążek, ale nie próżnowali przez sześć lat. Karin jako Fever Ray nagrała udaną płytę i pokazała się fantastycznie podczas trasy koncertowej. Olof został raczej w undergroundzie, nagrywając techno pod szyldem Oni Ayhun. Powstała również opera autorstwa obojga muzyków. Wszystkie te doświadczenia zapewne będzie słychać na Shaking the Habitual.

Premiera: kwiecieńLittle Boots
Drugi krążek Little Boots został już ukończony - czekamy na premierę. Tym razem wydaje się, że wokalistka i kompozytorka miała wolną rękę w nagrywaniu, sięgając mocniej po ulubione disco i 90s house. Ba, nawet wydała singiel w Traksie.

Premiera: wiosnaMaya Jane Coles
Młoda gwiazdka house'u wydała już tyle EP-ek, że przyszedł w końcu czas na zmierzenie się z formą długiego albumu. Czy jej talent do melodii sprawi, że poradzi sobie lepiej niż wielu z jej bardziej doświadczonych kolegów?

Premiera: wiosnaMy Bloody Valentine
Kevin Shields dokończył w końcu prace nad albumem zaczętym dwie dekady temu. Album shoegaze'owej legendy czeka już na swoją premierę i nawet jeśli będzie w połowie tak dobry jak Loveless, będzie to wydarzenie sporego kalibru. Muzyka przeszła już proces masteringu, niedługo na stronie oficjalnej zespołu pojawi się sklep, z którego będzie można pobrać wydawnictwo.

Premiera: niedługoPantha du Prince and the Bell Laboratory - Elements of Light
Słynący z wykorzystywania dźwięków dzwonków Niemiec postanowił pójść na całość i nagrać płytę z zespołem grającym na wielu rodzajach tego instrumentu, z których najciekawszy to trzytonowa konstrukcja składająca się z aż pięćdziesięciu elementów.

Premiera: 15 styczniaPiętnastka
Piotr Kurek dopiero co wydał bardzo dobrą kasetę pod swoim własnym nazwiskiem, ale mając świadomość, że nowa Piętnastka już powstaje, wzmocniła ona tylko apetyt na następce jednego z najbardziej wyjątkowych wydawnictw polskiego undergroundu.

Premiera; nie wiadomoPortishead
Na trzeci album Portishead przyszło czekać wieki i kto wie czy tyle samo czasu nie zajmie grupie nagrywanie jego następcy. Jeśli będzie tak samo dobry, to śmiało, ale naprawdę miło byłoby gdyby się w końcu ukazał. Czekamy i czekamy.

Premiera: nie wiadomoRoisin Murphy
Irlandzka gwiazda od kilku lat zajęta jest bardziej życiem rodzinnym niż muzycznym, ale w zeszłym roku wydała singiel, a w tym planuje trasę ze "śpiewanymi dj setami". Może po odchowaniu drugiego dziecka znajdzie czas na nagranie kolejnego solowego krążka.

Premiera: nie wiadomoRustie
Po sieci krąży już tyle niewydanych kawałków Rustie'ego, że można z nich ułożyć sporych rozmiarów EP-kę. To znak, że w jego studio dzieje się sporo i czegoś w tym roku można w końcu się spodziewać.

Premiera: nie wiadomoUl/Kr
Nad drugim wydawnictwem pracuje również duet Ul/Kr, który był sensacją ubiegłego roku. Ich krótkie nagranie, które połączyło rozmaite formy nowej elektroniki z psychodelią, stworzyło zupełnie unikatowy klimat, jakiego dotąd w tym kraju nie można było doznać.

Premiera: nie wiadomoThe Weeknd
Trzy darmowe albumy wydane w 2011 roku zrobiły z anonimowego wokalisty gwiazdę nowego r&b. Dzisiaj, już z kontraktem w kieszeni, Abel Tesfaye rozpoczyna nagrywanie swojego oficjalnego debiutu na dużym rynku.

Premiera: nie wiadomo

Trwa ładowanie komentarzy...